Pompa ciepła powietrze- woda Split dla ogrzewania i przygotowania wody użytkowej – jako jedyne źródło ogrzewania – Nowa Biała 2019
Cel projektu
Zadanie służące ochronie powietrza polegające na zmianie ogrzewania z węglowego na ekologiczne z wariantem dotacji „Czyste Powietrze”.
Przedmiot projektu
Budynek jednorodzinny o powierzchni ok 300 m2 ogrzewany w 100% podłogówką.

Rozwiązanie
Kompleksowy montaż pompy ciepła typu powietrze-woda o mocy cieplnej 16 kW w wersji Splita All in One, jako główne ogrzewanie budynku, w zakresie centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w zbiorniku zintegrowanym w kompaktowej obudowie .
Pompa ciepła wykonana w wersji Split oznacza że Energia przekazywana jest w postaci gazu R410 z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej która znajduje się w budynku a następnie dysponowana obiegiem pompowym na instalację podłogową.
Jednostki o małej wydajności zaprojektowane specjalnie dla domów energooszczędnych charakteryzują się doskonałym współczynnikiem COP=5.
To nowa generacja energooszczędnych instalacji grzewczych i CWU. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym i zaawansowanym algorytmom sterowania, pompy tej serii utrzymują wysoką wydajność i sprawność nawet w temperaturze -7°C i -15°C. Oprogramowanie pomp ciepła można skonfigurować odpowiednio do wymagań domów energooszczędnych w celu maksymalnego zwiększenia efektywności energetycznej. Urządzenia z tej serii mogą pracować niezależnie od warunków atmosferycznych, przy temperaturach powietrza rzędu nawet -28°C (wyłącznie T-CAP).
Kompaktowa budowa jednostki zewnętrznej bardzo ułatwia instalację.
Moduły All-in-One: kompaktowe i łatwe w instalacji. Niewielkie wymiary urządzenia umożliwiają instalację w ograniczonej przestrzeni. Dodatkowo firma Panasonic stworzyła serię sterowników umożliwiających regulację w dwóch strefach grzewczych w układzie kaskadowym i biwalentnym. Aquarea All-in-One to nowa generacja pomp ciepła firmy Panasonic przeznaczonych do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej. Seria Aquarea T CAP obejmuje najnowsze na rynku pompy ciepła zdolne utrzymać znamionową wydajność grzewczą nawet w bardzo niskich temperaturach rzędu -20°C(*). Pozwala to na uzyskanie optymalnego współczynnika sezonowej efektywności energetycznej. Aby zapewnić stabilną pracę, pompy ciepła są poddawane próbom w temperaturze zewnętrznej -28°C.
Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak pompa hydrauliczna, która pozwala zwiększyć wysokość lustra cieczy dzięki włożonej energii elektrycznej. Pompa ciepła pozyskuje zaś energię cieplną z powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze nawet poniżej -25°C, dzięki zachodzącym przemianom termodynamicznym. Pompa ciepła pozwala uzyskać nawet ponad 5 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej. Dzięki temu jej wskaźnik efektywności energetycznej (COP) dla trybu grzania dochodzi do nawet 5. Dla porównania ten sam wskaźnik dla kotłów gazowych wynosi poniżej 1.
Wcześniej w kwietniu 2019 – wykonaliśmy kompleksowo instalacje w zakresie 1-ego etapu:
– wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej
– wykonanie instalacji centralnego ogrzewania w zakresie podłogówki z podziałem na niezależne sterowanie temperaturą pomieszczeń
– podejścia instalacji dla montażu pompy ciepła(montowana w kolejnych etapach)
– kompleksowe próby szczelności instalacji udokumentowane