Pompa ciepła powietrze-woda Split dla ogrzewania i przygotowania wody użytkowej – jako jedyne źródło ogrzewania – Zakopane 2020
Cel projektu
Zadanie służące ochronie powietrza polegające na montażu ogrzewania ekologicznego
Przedmiot projektu
Budynek jednorodzinny o powierzchni ok 280 m2 ogrzewany w 100 % systemem podłogowym

Rozwiązanie

Kompleksowy montaż pompy ciepła typu powietrze-woda o mocy cieplnej 12 kW w wersji Splita T-CAP ,,ALL-IN-ONE,, jako główne ogrzewanie budynku, w zakresie centralnego ogrzewania w zbiorniku zintegrowanym w kompaktowej obudowie ze stali nierdzewnej.
Aquarea T CAP. Praca w skrajnie niskich temperaturach, modernizacja i innowacja.
Wydajność grzewcza utrzymana nawet w bardzo niskich temperaturach. Pompy tej serii są zdolne do utrzymania mocy wyjściowej pompy przy temperaturze zewnętrznej spadającej do -20°C bez konieczności wspomagania grzałką elektryczną.

Pompa ciepła wykonana w wersji Split oznacza że Energia przekazywana jest w postaci gazu R410 z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej która znajduje się w budynku a następnie dysponowana obiegami pompowymi na instalację podłogową oraz niezależnie instalację grzejnikową.
To nowa generacja energooszczędnych instalacji grzewczych i CWU. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym i zaawansowanym algorytmom sterowania, pompy tej serii utrzymują wysoką wydajność i sprawność nawet w temperaturze -7°C i -15°C. Oprogramowanie pomp ciepła można skonfigurować odpowiednio do wymagań domów energooszczędnych w celu maksymalnego zwiększenia efektywności energetycznej. Urządzenia z tej serii mogą pracować niezależnie od warunków atmosferycznych, przy temperaturach powietrza rzędu nawet -28°C (wyłącznie T-CAP).
Kompaktowa budowa jednostki zewnętrznej bardzo ułatwia instalację.
Seria Aquarea T CAP obejmuje najnowsze na rynku pompy ciepła zdolne utrzymać znamionową wydajność grzewczą nawet w bardzo niskich temperaturach rzędu -20°C(*). Pozwala to na uzyskanie optymalnego współczynnika sezonowej efektywności energetycznej. Aby zapewnić stabilną pracę, pompy ciepła są poddawane próbom w temperaturze zewnętrznej -28°C.
Moduły All-in-One: kompaktowe i łatwe w instalacji. Niewielkie wymiary urządzenia umożliwiają instalację w ograniczonej przestrzeni.
Dodatkowo firma Panasonic stworzyła serię sterowników umożliwiających regulację w dwóch strefach grzewczych w układzie kaskadowym i biwalentnym.
Aquarea All-in-One to nowa generacja pomp ciepła firmy Panasonic przeznaczonych do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej.

Wymiennik ciepła
Dzięki efektywnemu sterowaniu czynnikiem chłodniczym poprzez nasz unikalny dwururowy wymiennik ciepła i rozwiązanie z by-passem, urządzenie zapewnia stabilne ogrzewanie nawet przy -20°C.
Specjalne wykonanie jednostki zewnętrznej znacząco redukuje hałas pracującego urządzenia nawet o 15 dB.
Najważniejsze cechy
- Możliwość utrzymania mocy wyjściowej kW(1) pompy ciepła przy temperaturze zewnętrznej do -20°C bez konieczności stosowania wspomagania grzałką elektryczną
- Wysoka wydajność grzewcza przy niskich temperaturach otoczenia
- Dodatkowe funkcje: tryb automatyczny, wakacyjny, wspomaganie, osuszanie betonu i wyświetlanie zużycia energii
- Wbudowana grzałka elektryczna o mocy 3/6/9 kW (zależnie od modelu)
- Możliwość programowej aktywacji trybu chłodzenia

Aquarea Smart Cloud
Najbardziej zaawansowane narzędzie do sterowania ogrzewaniem – dziś i jutro. Moduł CZ-TAW1 umożliwia połączenie pompy ciepła Aquarea z chmurą, co pozwala zarówno na sterowanie instalacją przez użytkownika jak i przeprowadzanie zdalnego serwisu przez partnerów Panasonic.
Proste, a zarazem zaawansowane zarządzanie energią?
- To o wiele więcej niż zwykły termostat do włączania i wyłączania ogrzewania. To potężne i intuicyjne narzędzie do zdalnego sterowania wszystkimi funkcjami związanymi z ogrzewaniem i CWU, w tym funkcją monitoringu zużycia energii.
Jak to działa?
- Po połączeniu pompy ciepła z chmurą za pomocą routera WiFi lub przewodowej sieci LAN, użytkownik uzyskuje dostęp do portalu umożliwiającego zdalną obsługę wszystkich funkcji urządzenia oraz przydzielanie firmom serwisowym dostępu do indywidualnie konfigurowanych funkcji w celu zdalnego serwisu lub monitorowania systemu.

Funkcje
- Wizualizacja i sterowanie
- Programowanie pracy
- Statystyki energetyczne
- Powiadomienia o zakłóceniach podczas pracy
Zalety
- Oszczędność energii
- Komfort i sterowanie z dowolnego miejsca
- Wyższa wydajność
- Lepsze zarządzanie zasobami
- Niższe koszty eksploatacji
- Pełna satysfakcja użytkownika
- Zdalny serwis układu w pełnym zakresie
- Zdalna pomoc specjalistów
Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak pompa hydrauliczna, która pozwala zwiększyć wysokość lustra cieczy dzięki włożonej energii elektrycznej. Pompa ciepła pozyskuje zaś energię cieplną z powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze nawet poniżej -25°C, dzięki zachodzącym przemianom termodynamicznym. Pompa ciepła pozwala uzyskać nawet ponad 5 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej. Dzięki temu jej wskaźnik efektywności energetycznej (COP) dla trybu grzania dochodzi do nawet 5. Dla porównania ten sam wskaźnik dla kotłów gazowych wynosi poniżej 1.
Wcześniej w 2020 – wykonaliśmy kompleksowo instalacje w zakresie 1wszego etapu:
– wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej
– wykonanie instalacji centralnego ogrzewania w zakresie podłogówki z podziałem na niezależne sterowanie temperaturą pomieszczeń

– system REKUPERACJI I WENTYLACJI ZEHNDER COMFOAIR

Nowy wymiennik ciepła w kształcie diamentu o większej powierzchni dla lepszego odzysku ciepła i mniejszego oporu powietrza, co zapewnia mniejsze zużycie energii
Najnowocześniejsza technologia gwarantująca cichą i energooszczędną pracę
Innowacyjny system bilansowania ilości powietrza – maksymalny odzysk ciepła
Modulowana nagrzewnica wstępna do inteligentnej regulacji temperatury powietrza z zewnątrz dla optymalnej efektywności energetycznej
Łatwa obsługa od włącznika do aplikacji i zdalnego monitorowania
Połączenie komfortowej jednostki wentylacyjnej i oryginalnych filtrów Zehnder (zgodnie z normą ISO 16890) zapewnia bezpyłowe powietrze w pomieszczeniach i maksymalną higienę
Zehnder ComfoAir Q tworzy nową generację central wentylacyjnych, które są jeszcze bardziej wydajne, ciche i inteligentne.
Liczne innowacje gwarantują uzyskanie najlepszych parametrów dźwięku, wyższego poziomu odzysku ciepła i wyjątkowo niskiego zużycia energii. Zehnder ComfoAir Q zapewnia maksymalny komfort cieplny i optymalny klimat wnętrza przy maksymalnej efektywności energetycznej.
Łatwy, bezpieczny montaż plug and play, pomoc przy uruchomieniu, łatwa konserwacja i zdalny monitoring. Zehnder ComfoAir Q ułatwia wszystkie aspekty pracy, gwarantując zadowolenie klientów.
Innowacyjny system bilansowania ilości powietrza – maksymalny odzysk ciepła
Nowe i opatentowane rozwiązania. Innowacyjna technologia czujników zapewnia automatyczne wyrównanie powietrza nawiewanego i wywiewanego. System sterowania Flow Control gwarantuje maksymalny odzysk ciepła. Poza tym użytkownik oszczędza czas potrzebny na uruchomienie, gdyż nie jest wymagane ręczne ustawianie prędkości obrotowej, a bilansowanie ilości powietrza odbywa się w sposób automatyczny.
Unikalny, bardzo wydajny wymiennik ciepła zapewniający maksymalną efektywność energetyczną
Unikalny wymiennik ciepła w kształcie diamentu posiada wyjątkowo dużą powierzchnię, dzięki czemu pozwala osiągnąć większą sprawność. Różne wysokości kanalików zapewniają równomierny przepływ i mniejsze straty ciśnienia. Dzięki temu do przezwyciężenia oporu powietrza potrzebna jest mniejsza ilość energii.