Pon-Pt: 08:00 - 17:00

Godziny otwarcia

Tel: +48 514 056 565

Tel: +48 511 103 481

Pompa ciepła powietrze-woda w wersji Monoblok 16kW w połączeniu z automatycznym kotłem pelletowym 5 klasy – VI Zakopane 2018

Cel projektu

Kompleksowy montaż pompy ciepła typu powietrze-woda o mocy cieplnej 16 kW w wersji Monoblok, w połączeniu i do współpracy z automatycznym kotłem pelletowym najwyższej 5 klasy firmy SAS typ BIO SOLID, w zakresie centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Przedmiot projektu

Budynek jednorodzinny o powierzchni ok 400 m2 w Zakopanem.

smog stop

Rozwiązanie

Pompa ciepła wykonana w wersji Monoblok oznacza, że wszystkie podzespoły pompy ciepła znajdują się na zewnątrz budynku i są fabrycznie hermetyczne, co gwarantuje ich szczelność i prostotę montażu. Energia przekazywana jest wprost do bufora w kotłowni, a stamtąd dysponowana niezależnymi obiegami pompami na grzejniki i podłogówkę. Urządzenia typu Monoblok nie podlegają przy tym restrykcyjnym przepisom ustawy o F-Gaz-ach w zakresie montażu i ich serwisowania! Inaczej niż jednostki typu Split.

W tym przypadku celem było połączenie w jeden, spójny system powietrznej pompy ciepła jako źródła podstawowego, które będzie pracować przez większość roku i kotła pelletowego jako źródła uzupełniającego. Kocioł pelletowy w tej konfiguracji jest źródłem tylko rezerwowym i będzie używany jako uzupełnienie pracy pompy ciepła przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, kiedy spada jej sprawność.

Ważnym elementem całego układu jest nowoczesny zbiornik buforujący wyposażony dla pompy ciepła w spiralny wymiennik ze stali nierdzewnej o bardzo dużej powierzchni, oraz unikalne rozwiązanie w zakresie  podgrzewania wody użytkowej w sposób przepływowy ( urządzenie 3w1).

Ten bufor to ,,bank ciepła,, do którego podłączamy wszystkie urządzenia grzewcze. Mogą to być gazowy kocioł kondensacyjny, kocioł olejowy, kocioł elektryczny, kocioł na paliwa stałe, pompa ciepła , kolektory słoneczne/fotowoltaika, kominek z płaszczem wodnym, albo inne które mogą być podłączone w przyszłości, bez potrzeby przeróbek w kotłowni.

Istotą tego systemu jest przekazywanie ciepła z urządzeń grzewczych do zbiornika buforowego, a nie bezpośrednio na budynek, co zapewnia ich pracę z najwyższą możliwą sprawnością, a także zapewnia instalacjom odbiorczym zapas energii, kiedy jej potrzebują.

Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie jak pompa hydrauliczna, która pozwala zwiększyć wysokość lustra cieczy dzięki włożonej energii elektrycznej. Pompa ciepła pozyskuje zaś energię cieplną z powietrza zewnętrznego o niskiej temperaturze nawet  poniżej-25°C , dzięki zachodzącym przemianom termodynamicznym . Pompa ciepła pozwala uzyskać nawet ponad 5 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej. Dzięki temu jej wskaźnik efektywności energetycznej (COP) dla trybu grzania dochodzi do  nawet 5. Dla porównania ten sam wskaźnik dla kotłów gazowych wynosi poniżej 1.

Kocioł pelletowy posiada najnowszej generacji samoczyszczący palnik. Wyposażony jest w automatyczny sposób zapalania z czujnikiem ognia, a procesem spalania steruje mikroprocesor z algorytmem PID , dzięki czemu ilość paliwa i ilość powietrza dobierane są automatycznie w funkcji aktualnego zapotrzebowania na ciepło . Kocioł w standardzie ma bardzo rozbudowany  najnowszej generacji sterownik z  dużym dotykowym i kolorowym wyświetlaczem W standardzie ma sterowanie obiegami grzewczymi w tym z mieszaczem, a także moduł kontroli przez internet z aplikacją na smartfona. Ma też wiele innych przydatnych rozwiązań jak ruchomy ruszt, palenisko ze stali nierdzewnej, czujnik otwarcia klapy oraz wiele innych. Grube blachy ze stali kotłowej, doskonała izolacja i świetny design dopełniają reszty.

I jest przy tym niezwykle solidnie wykonany jak na SOLIDA przystało!